Monitoring temperatury i wilgotności w laboratorium SENSODIS
Ciągły, automatyczny monitoring temperatury i wilgotności spełnia wymogi przeprowadzenia akredytacji oraz skraca czas pracy związany ze zbieraniem, przetwarzaniem, prezentacją danych pomiarowych, umożliwia otrzymywanie powiadomień alarmowych o przekroczeniach zadanych poziomów temperatury i wilgotności. Wdrożenie systemu pomiarowego pozwala zwiększyć wiarygodność laboratorium i wykonywanych badań, zwiększa bezpieczeństwo przechowywania.
System zapewnia ciągłość pomiarów, jest skalowalny, pozwala na zarządzanie punktami pomiarowymi rozproszonymi w różnych pomieszczeniach.. Możliwe jest połączenie w jedną sieć pomiarową osobnych budynków w różnych miastach. Został zoptymalizowany w celu obsługi także systemów obejmujących dużą ilość urządzeń pomiarowych.
Rejestracja danych odbywa się w trybie ciągłym z automatycznych przesyłem do komputera. Dane udostępnianie są na wielu stanowiskach pracy, w przypadku nieobecności pracownika inne osoby mają dostęp do danych pomiarowych.
Funkcjonuje w laboratoriach badawczych, analitycznych, inspektoratach (sanepidy, inspekcje weterynaryjne, inspektoraty ochrony roślin) wodociągach, laboratoriach kryminalistycznych, drogowych i innych.
Na system ciągłego, automatycznego monitoringu składają się:
Rejestratory temperatury i wilgotności
Oferowane rejestratory pomiarowe japońskiej produkcji są proste i wygodne w użytkowaniu oraz niezależne od zasilania 230V. Posiadają zasilanie bateryjne, oraz wewnętrzną pamięć, dzięki czemu zapewniają ciągłość pomiarów. Czas potrzebny na dokonanie odczytu, przetwarzanie i wizualizację danych zostaje maksymalnie skrócony. Dane, w zależności od wybranej serii urządzeń, przesyłane są automatycznie drogą radiową, poprzez Bluetooth, funkcjonującą w przedsiębiorstwie sieć Wi-Fi lub LAN. Duży, wyraźny wyświetlacz pozwala na lokalny odczyt temperatury.
W laboratoriach rejestratory wykorzystuje się do pomiaru warunków środowiskowych w pomieszczeniach (rejestratory temperatury i wilgotności, jednoczesny pomiar obu wartości) a także do pomiaru temperatury w urządzeniach laboratoryjnych: lodówkach, zamrażarkach, cieplarkach, inkubatorach, zamrażarkach niskotemperaturowych, wysokotemperaturowych urządzeniach laboratoryjnych, autoklawach, suszarkach, komorach klimatycznych, łaźniach wodnych. Do każdego z podanych zastosowań można dobrać urządzenie z odpowiednim zakresem pomiarowym, dokładnością, sondą.
Rejestratory z sondą zewnętrzną pozwalają na bezpieczne umieszczenie elektroniki z wyświetlaczem na zewnątrz urządzenia. Jest to wygodne rozwiązanie, mamy możliwość podglądu bieżącej temperatury bez otwierania lodówki. Umieszczenie sondy pomiarowej na przewodzie eliminuje błędy pomiarowe spowodowane wydzielaniem się ciepła z układów elektronicznych oraz ułatwia wybór miejsca pomiaru. Średnica sondy pomiarowej wynosi tylko 2,5mm. Sonda pomiarowa wprowadzana jest do wnętrza lodówki przez uszczelkę w drzwiach lub otwór inspekcyjny.
Jako uzupełnienie rejestratorów polecamy aluminiowe bloki termiczne naszej produkcji. Podczas ciągłego monitoringu temperatury w urządzeniach laboratoryjnych zdarza się, że system zarejestruje spadek lub wzrost temperatury spowodowany otwarciem drzwi. Taka sytuacja może wymagać przedstawienia dodatkowych wyjaśnień. Aluminiowe tuby zabezpieczają przed rejestracją chwilowych przekroczeń temperatury, które nie mają wpływu na przechowywane materiały.
Oprogramowanie Sensodis
Podczas eksploatacji systemu, to oprogramowanie jest najczęściej wykorzystywanym elementem, z którym użytkownik i administrator mają bezpośrednią styczność. Sensodis to wielostanowiskowa aplikacja wspierająca użytkowników systemu monitoringu temperatury i wilgotności zbudowanego z rejestratorów temperatury i wilgotności firmy Tandd Japan.
Oprogramowanie zaprojektowane, by spełniać wymagania stawiane przez audytorów, usprawnić zarządzanie systemem pomiarowym, zwiększyć komfort użytkownika jak i możliwości administracyjne systemu. Możliwa jest instalacja oprogramowania na lokalnym serwerze, maszynie wirtualnej (VM), lub w chmurze. Dostęp dla użytkownika końcowego odbywa się za pomocą przeglądarki www.
Program generuje powiadomienia email/SMS. Możliwe jest ustawienie nieograniczonej liczby progów alarmowych dla każdego urządzenia oddzielnie. Do wysyłania powiadomień SMS można wykorzystać bramkę SMS-API, lub dodatkowy modem GSM (opcja) będący jednocześnie strażnikiem poprawnego działania systemu (wysyła alarm SMS przy braku komunikacji z urządzeniem).
Oprogramowanie zapewnia:
Montaż i konfiguracja urządzeń, instalacja oprogramowania, szkolenie
Zapewniamy przeprowadzenie instalacji systemu: montaż i konfigurację urządzeń, instalację oprogramowania, przeprowadzenie szkolenia dla osób obsługujących system w przedsiębiorstwie. Podczas eksploatacji: przeglądy i wsparcie techniczne.
Skontaktuj się teraz
Odpowiemy na dodatkowe pytania.
(+48) 606 26 46 26 achem@achem.pl
Dowiedz się więcej:
Rejestratory
Rejestratory do pomiaru warunków środowiskowych w pomieszczeniach i urządzeniach laboratoryjnych
Oprogramowanie
Oprogramowanie Sensodis wspierające pracę systemu, spełniające wymogi FDA CFR 21 part 11.
Przegląd systemu
Przeglądy urządzenia, konfiguracja, funkcjonowanie systemu, kalibracja rejestratorów w miejscu montażu.