Przechowywanie i dystrybucja szczepionek
Szczepionki jako produkty pochodzenia biologicznego są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury. Nawet chwilowe zamrożenie szczepionki w lodówce lub jej przegrzanie, może doprowadzić do zmniejszenia lub całkowitego braku skuteczności (utrata immunogenności) a także stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Procedury związane z transportem i przechowywaniem szczepionek opierają się na zasadzie zachowania łańcucha chłodniczego.
Zachowanie prawidłowej temperatury przechowywania zapobiega zarówno negatywnym konsekwencjom dla osób szczepionych jak i stratom finansowym. Należy bezwzględnie przestrzegać ustalonych przez producenta preparatu szczepionkowego zasad przechowywania od momentu produkcji do chwili użycia w punkcie szczepień. Ciągły monitoring temperatury, w której przechowywane są szczepionki zapewni większe bezpieczeństwo przechowywania i dystrybucji oraz zmniejszy ryzyko strat finansowych spowodowanych koniecznością utylizacji źle przechowywanych preparatów szczepionkowych.
Podczas przechowywania i dystrybucji szczepionek należy przestrzegać następujących zasad:
Decyzję odnośnie wykorzystania szczepionek przechowywanych w niewłaściwej temperaturze podejmuje kierownik punktu szczepień po wcześniejszej konsultacji z:
– terenowym przedstawicielem nadzoru sanitarno-epidemiologicznego,
– producentem szczepionki.
Korzyści z ciągłego rejestrowania pomiarów temperatury
Do ciągłego automatycznego pomiaru temperatury polecamy rejestratory temperatury. Oprócz dokonywania ciagłego pomiaru (w zadanych przez użytkownika interwałach) pomiaru zapamiętują wszystkie mierzone wartości wraz z zapisem daty i czasu pomiaru. Dzięki zapisom możemy dokładnie określić jak długo trwało przekroczenie temperatury i czy możliwe jest użycie przechowywanych preparatów. Rejestrator temperatury jest urządzeniem zapewniającym większe bezpieczeństwo preparatów szczepionkowych przechowywanych w lodówce niż powszechnie używane termometry min./maks.
Termometry min./maks. umożliwiają pomiar temperatury w danej chwili oraz zapamiętują minimum i maksimum temperatury przechowywania w zadanym okresie. W przypadku gdy wartość minimalna lub maksymalna temperatury w lodówce przekracza dopuszczalne limity rodzi się trudność związana z interpretacją pomiarów. Przyjmuje się w takim przypadku maksymalny czas przekroczenia od ostatniego poprawnego odczytu, w większości przypadków będzie to tak długi czas, że zachodzi konieczność utylizacji szczepionek.
Powyższe komplikacje nie występują w sytuacji zastosowania do monitorowania temperatury w lodówce rejestratorów temperatury, które Zmniejszamy ryzyko strat finansowych jednocześnie zachowujemy bezpieczeństwo przechowywanych szczepionek. Rejestratory z funkcją alarmu (SMS, email) pozwalają na podjęcie działań przy przekroczeniu zadanego limitu, np. przełożenie szczepionek do innej, sprawnej chłodziarki.
Odpowiedzialność podmiotów leczniczych za prawidłowe przechowywanie szczepionek
Odpowiedzialność punktów szczepień została wskazana poprzez Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie określenia jednolitych zasad postępowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sytuacjach wystąpienia w podmiotach leczniczych zaniedbań w zakresie przechowywania szczepionek przeznaczonych do realizacji Programu Szczepień w Polsce z czerwca 2014r.
W dokumencie czytamy:
„Podmiot leczniczy realizujący szczepienia ochronne u pacjentów przy użyciu szczepionek udostępnionych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowe przechowywanie szczepionek i jest zobowiązany do dołożenia wszelkich starań, aby preparaty szczepionkowe zostały w pełni wykorzystane w jego realizacji, zgodnie ze złożonym zapotrzebowaniem.
W przypadku niedotrzymania powyższych wymogów i powstania szkody, polegającej na zniszczeniu szczepionek przeznaczonych do szczepień obowiązkowych w ramach realizacji świadczeń zdrowotnych, minister właściwy do spraw zdrowia na podstawie przedłożonego przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej podania w sprawie, podejmie działania wyjaśniające względem podmiotu przechowującego szczepionki wraz ze wskazaniem okoliczności zniszczenia szczepionek. Następnie wezwie dany podmiot do zapłaty za te szczepionki, a w dalszej kolejności w przypadku niewywiązania się podmiotu z uregulowania należności skieruje sprawę na drogę sądową, o ile zachodzić będą przesłanki odpowiedzialności, przy czym zakres i sposób formułowania roszczeń będzie uzależniony od konkretnego stanu faktycznego.„
Monitoring temperatury w dni wolne od pracy
Procedury monitoringu temperatury Punkty Szczepień stosują także w dni wolne od pracy. Mówi o tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie z dnia 25 kwietnia 2013 roku.
Wyrok został wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w przedmiocie nakazu zapewnienia właściwych warunków przechowywania preparatów szczepionkowych w dni wolne od pracy.
Sąd oddalił skargę uzasadniając „(…)Logika i doświadczenie życiowe wskazują na konieczność zapewnienia określonych warunków przechowywania, transportu i dystrybucji produktów immunologicznych, w tym szczepionek, przez wszystkie podmioty uczestniczące w tych procedurach. Obowiązki w tym zakresie obciążają zatem nie tylko dystrybutora centralnego, wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne (§ 2 rozporządzenia w sprawie sposobu przekazywania szczepionek), ale także świadczeniodawców, którzy otrzymują szczepionki od powiatowych stacji i przeprowadzają szczepienia. Trafnie zwrócił na to uwagę WSA w Białymstoku w powoływanym przez organ wyroku z 1 lutego 2011 r. (sygn. II SA/Bk 751/10) podkreślając, że stosowanie procedur określanych mianem łańcucha chłodniczego mam sens jedynie wówczas gdy warunki przechowywania, transportu preparatów oraz ich monitorowania będą zachowane przez wszystkie podmioty występujące w tym łańcuchu. Byłoby całkowicie nieracjonalne takie rozwiązanie, według którego podmioty zajmujące się obrotem produktów immunologicznych dochowywały tych procedur tylko w dni robocze, natomiast w dni wolne od pracy obowiązek ten nie byłby egzekwowany (…)„
PROPONOWANE ROZWIĄZANIA
Służba zdrowia
Szpitale i przychodnie, rozproszone punkty pomiarowe w różnych lokalizacjach. Przechowywanie szczepionek i leków, banki tkanek, laboratoria transplantologii.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2013 poz. 947 z późn. zm.).
2. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.).
3. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 listopada 2010 r. w sprawie sposobu przekazywania szczepionek świadczeniodawcom prowadzącym obowiązkowe szczepienia ochronne oraz sposobu przechowywania szczepionek stanowiących rezerwę przeciwepidemiczną kraju (Dz. U. z 2010 r. Nr 232 poz. 1524).
4. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.
5. Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie określenia jednolitych zasad postępowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sytuacjach wystąpienia w podmiotach leczniczych zaniedbań w zakresie przechowywania szczepionek przeznaczonych do realizacji Programu Szczepień w Polsce, czerwiec 2014r.
6. Orzeczenie WSA w Lublinie III SA/Lu 834/12.
7. Dystrybucja i przechowywanie szczepionek, dlaczego należy przestrzegać obowiązujących procedur.
8. Komentarz Głównego Inspektora Sanitarnego dot. zakresu stosowania wymagań łańcucha chłodniczego przy przechowywaniu szczepionek w podmiotach leczniczych.
9. Wrażliwość szczepionek na czynniki fizyczne. Aktualne zalecenia World Health Organization i amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention.
Skontaktuj się teraz
Odpowiemy na dodatkowe pytania.
(+48) 606 26 46 26 achem@achem.pl